Фільтри для води

Фільтри для води-очишення?

2018-06-25

Багато хто з нас застосовують фільтри для води. У вигляді глечиків або системами вбудованими під мийку. Але всі ми погано розуміємо, що саме видаляють з води ці пристрої. Ми чули, що фільтри містять активоване вугілля, смоли та мінерали. Як фільтри працюють? Навіщо потрібні ці смоли? І як фільтру вдається видаляти шкідливі домішки із води та зберігати корисні?

Фільтром називають прилад, який очищає воду від механічних частинок, прибирає присмаки, запахи, токсичні домішки та мікроорганізми. Словом, робить воду безпечною.

Що ж може забруднювати воду? Промислові хімікати та сільськогосподарські добрива; хлор та його побічні продукти; іони металів; нарешті, стійкі до хлору крихітні капсули таких найпростіших паразитів, як криптоспоридія та лямблії. Всі ці паразити можуть спричинити спазми у шлунку, діарею, а також більш серйозні симптоми у людей з ослабленою імунною системою.

Розмір цист криптоспоридії та лямблії зазвичай більше 1 мікрона, так що будь-який фільтр з отворами менше мікрона легко їх відсіває. Але не у всіх фільтруючих пристроях розмір отворів дозволяє це зробити, тому, якщо ви турбуєтеся щодо можливої присутності цист у воді, уточніть, чи виробник цього приладу гарантує видалення такого забруднення.

Роздрібні моделі водяних фільтрів - які можуть бути як фільтрами-глечиками, так і фільтрами у вигляді насадок на водопровідні крани або магістральні лінії водопостачання - усувають забруднюючі речовини трьома способами: за допомогою активованого вугілля, іонообмінних смол і фільтрів тонкого очищення.

Активоване вугілля

Основним складовим елементом фільтрів для очищення води є активоване деревне (кокосове) вугілля; цей матеріал відмінно поглинає хімічні речовини загалом і гази (у тому числі хлор) зокрема. Він виробляється завдяки нагріванню органічної сировини в присутності обмеженого обсягу повітря, тому дерево перетворюється на пористий вуглецевий матеріал, але не згоряє.

Залежно від технологічних особливостей процесу виробництва деревне вугілля може мати безліч внутрішніх мікроскопічних поверхонь; так, 30 г так званого активованого деревного вугілля - кращі його види виготовляються зі шкаралупи кокосового горіха - може вмістити близько 200 м2 поверхні. Ця поверхня відмінно підходить для того, щоб уловлювати блукаючі молекули або домішки у воді чи повітрі, оскільки вони надійно прилипають до неї.

Активоване вугілля використовують для адсорбції кольорових домішок із розчинів цукру та для адсорбції отруйних газів у протигазах. До речі, зверніть увагу: саме адсорбція слово пишеться через «д» — тобто прилипання окремих молекул до поверхні. У водяних фільтрах деревне вугілля усуває хлор та інші запахи, що надають запахи, а також цілий ряд хімічних речовин, таких як гербіциди і пестициди.

Іонообмінні смоли

А зараз розповімо про іонообмінні смоли. Це невеликі гранули, які прибирають різні метали, наприклад свинець, мідь, ртуть, цинк і кадмій. Всі ці метали присутні у воді не у вигляді уламків, а у формі іонів.

Коли хімічна сполука металів розчиняється у питній воді, то метал є у розчині у вигляді іонів, тобто позитивно заряджених атомів. Ми не можемо просто витягти ці іони з води за допомогою деревного вугілля, тому що в природі зазвичай все знаходиться в урівноваженому стані, а видалення позитивно заряджених частинок створить надлишок негативно заряджених частинок, і баланс порушиться — не кажучи вже про те, що цей процес енерговитратний. .

Ми замінюємо ці іони іншими, більш нешкідливими — іони натрію чи водню. У цьому сенс дії іонообмінних смол. Вони містять іони натрію або водню, які можуть змінюватися місцями з іонами металу у воді. Смола (як і, як і деревне вугілля) зрештою повністю заповнюється забрудненнями і підлягає заміні. Тривалість картриджа залежить від забруднення води в регіоні. Якщо вода жорстка, то вам доведеться замінити картридж частіше.

У більшості домашніх фільтрів для води є активоване вугілля, і іонообмінні смоли — зазвичай у складі єдиного картриджа. Таким чином, ці фільтри усувають метали та інші хімічні речовини, але не обов'язково видаляють цисти; як вже згадувалося, є сенс перевірити інструкцію, що додається до фільтра, і переконатися, що цей фільтр дійсно гарантує очищення від цист.

Чи усувають фільтри фтористі сполуки? Звичайно, ні. З'єднання фтору мають негативно заряджений іон, а чи не позитивно заряджений. Отже, іонообмінна смола його ігнорує, адже вона змінює лише позитивно заряджені іони. Втім, новий картридж дійсно видаляє з перших літр-двох вод фтористі сполуки за рахунок адсорбції деревним вугіллям. Після цього фільтр ніяк не впливає на фтористі сполуки у воді.

Коментарі

Поки що немає коментарів

Написати коментар